Usługa szkiełkowania blach inox (nierdzewnych) i aluminiowych jest nowoczesną metodą strumieniowo-ścierną obróbki powierzchniowej. Elementem ściernym tzw. kuleczkowania są szklane mikrokulki występujące w różnych granulacjach. To właśnie średnica zastosowanego ścierniwa decyduje o końcowym rezultacie, a więc właściwego do potrzeb przygotowania danej powierzchni.
Metoda szkiełkowania blach aluminiowych i Inox jest niezwykle skuteczna i polega na oczyszczaniu powierzchni z nalotów, różnorodnych zabrudzeń, zarysowań, a także utlenionych warstw. Co ważne, w wyniku działania szklanych mikrokulek uzyskujemy satynową lub matową powierzchnię, a także z efektem wybłyszczenia, co z kolei wpływa na wizualizację końcowego produktu, w którym swoje zastosowanie mają blachy Inox i aluminiowe. Szkiełkowanie może być także wykorzystywane przed anodowaniem, niklowaniem, bądź malowaniem metodą natrysku lub lakierowania proszkowego. Uzyskana powierzchnia jest odtłuszczona i szorstka, a więc gotowa do pokrycia stosowną powłoką.
Wykonywane przez nas szkiełkowanie blach realizujemy w specjalnej komorze ciśnieniowej zgodnie z wymogami klientów w zakresie oczekiwanego efektu powierzchniowego. W tym celu dobieramy właściwe dla danego materiału (Inox lub aluminium) frakcje ścierniwa. Istotnym aspektem szkiełkowania jest uzyskanie wzrostu naprężeń ściskających w wierzchniej warstwie blachy. W ten sposób wzmacniamy jej powierzchnię poprzez poprawę właściwości mechanicznych. A zatem mamy do czynienia z efektem wzrostu odporności na korozję wżerową dzięki zmniejszeniu chropowatości powierzchni oraz korozję naprężeniową (pękanie). Kuleczkowanie jest bezpiecznym sposobem oczyszczania powierzchni dla grup produktowych o delikatnej strukturze, ponieważ charakteryzuje się elastycznym działaniem niepowodującym ścierania erozyjnego. Dla uzyskania najlepszych rezultatów, zwłaszcza gdy powierzchnia jest zarysowana, blachy aluminiowe i Inox muszą być szkiełkowane specjalnie dobraną kombinacją frakcji szklanych mikrokulek.
Zastosowanie ścierniwa o dużej frakcji przekłada sie między innymi na:
- mniejszą liczbę uderzeń powierzchni na kg mikrokulek,
- intensywny poziom uderzania mikrokulek o powierzchnię,
- wyeliminowanie z powierzchni dużych i cięższych zanieczyszczeń,
- brak oddziaływania na bardzo małe powierzchnie,
efekt wykończenia błyszczący.
Zastosowanie ścierniwa o małej frakcji przekłada się między innymi na:
- dużą liczbę uderzeń powierzchni na kg mikrokulek,
- mniej intensywny poziom uderzania mikrokulek o powierzchnię w porównaniu do ścierniwa o dużej frakcji,
- wyeliminowanie z powierzchni małych i lekkich zanieczyszczeń,
- oddziaływanie na bardzo małe powierzchnie,
- efekt wykończenia matowy.
W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących szkiełkowania blach Inox i aluminiowych, a także innych materiałów pochodnych i elementów gotowych oraz usługi specjalistycznego malowania zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Po ustaleniu zakresu czynności związanych z ewentualnym zleceniem istnieje możliwość uzyskania bezpłatnej wyceny kuleczkowania.