Wiele elementów, które stosuje się np. w branży motoryzacyjnej, budowlanej, mechanicznej, czy elektronicznej powinny spełniać z góry określone normy. Dzięki niezwykle szybkiemu rozwojowi technologicznemu pozyskiwanie ich jest znacznie prostsze. W celu nadania konkretnego kształtu komponentom aluminiowym i stalowym stosuje się specjalistyczne urządzenia do gięcia blachy. Na czym polega gięcie blachy? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.
Jakie są metody gięcia blachy?
Gięcie blachy to nic innego jak działanie na jej powierzchnię siłą mechaniczną tak, aby zmienić jej krzywiznę oraz nadać określony kształt. Należy zaznaczyć, że warto rozważyć różne metody obróbki metalu. Najpopularniejsze metody zakładają wykorzystanie urządzeń takich jak: maszyny przeciągające, walce i prasy krawędziowe. Ogromną zaletą prasy krawędziowej jest fakt, iż steruje się nią komputerowo, co gwarantuje nam największą powtarzalność procesu i zapewnia nam wyjątkową precyzję. To, jaką technikę gięcia blachy wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, jakie są właściwości plastyczne i grubość danego materiału oraz od tego, jaki kształt chcemy końcowo uzyskać.
Prasa krawędziowa
Za pomocą prasy krawędziowej możemy zgiąć blachę pod każdym kątem. Niezwykle istotną rolę odgrywają tutaj stemple i matryce, które powodują odkształcanie powierzchni poddanej obróbce i mogą pracować z naciskiem do 150 ton. Prasa krawędziowa pozwala nam dowolnie profilować i wyginać powierzchnię blachy, dzięki czemu możemy nadać jej dowolny kształt. Urządzenie to posiada elektroniczny panel sterowania, który pozwala wprowadzić operatorowi podstawowe informacje o pożądanym efekcie procesu. Po wprowadzeniu informacji prasa krawędziowa automatycznie dobiera parametry.
Gięcie CNC – zalety
Bezsprzecznie jedną z największych zalet krawędziowania blach na prasach jest duża precyzja, a także wiele możliwości gięcia. Prasa krawędziowa to najlepszy sposób na pozyskanie różnego rodzaju detali, obudów oraz brył, stanowiących podstawę dużej części nowoczesnych urządzeń. Poza niezwykłą precyzją możemy liczyć również na znaczne usprawnienie procesu produkcyjnego. Dzisiejsze czasy obfitują w nowoczesną technologię, dzięki zastosowaniu prasy krawędziowej możemy pozyskać wysokiej jakości elementy, które nie będą wymagały późniejszej obróbki. Taki stan rzeczy przekłada się na znaczne oszczędności, bowiem gięcie blach z wykorzystaniem prasy krawędziowej jest bardzo wydajne i nie prowadzi do strat materiału. Poza tym gotowe części możemy przeznaczyć do dystrybucji bądź użyć ich do dalszych prac montażowych.
Podsumowanie
Plastyczna obróbka metalu doprowadziła do coraz to większego rozwoju maszyn służących do tego celu. Dzięki temu zyskaliśmy urządzenia sterowane komputerowo, które gwarantują nieporównywalną precyzję i usługi świadczone na najwyższym poziomie. Plastyczna obróbka metali znajduje swoje zastosowanie w architekturze, budownictwie, przemyśle mechanicznym oraz medycynie. Rozwój i automatyzacja omawianego procesu pozwoliła nam zminimalizować koszty produkcji poprzez skrócenie czasu do wytworzenia elementów oraz ograniczenie zużycia i strat materiału, dzięki zmniejszeniu czynnika błędu ludzkiego. Ręczne metody gięcia blach odeszły w niepamięć, a zastąpiły je różnego rodzaju prasy hydrauliczne i krawędziowe. Obecnie pracuje się na prasach komputerowych sterowanych numerycznie. To właśnie dzięki temu jesteśmy w stanie oferować usługi najwyższej jakości.